Dünya üzerinde her zaman eksikliği hissedilen iş kolları besin ve giyim sektörleridir. Bu sektörlerde ki açıklar alternatif çözümlerin istikrarlı bir şekilde kazanca dönüşmesine zemin hazırlamaya devam etmekte ve üretim ne kadar artarsa artsın yinede açık kapatılamamakta. Giyim sektöründe yöntemler her ne kadar belli olsa da besin sağlayıcı kaynaklar arasına farklı çözüm yolları girmektedir. Bu yazımızda size yosundan bahsedeceğiz.

Yosun olarak isimlendirildiğinde pek ilgi çekmez gibi görünen Spirulina bitkisel besinler arasında gittikçe yerini sağlamlaştıran mavi yeşil mikroskobik yosun (mikroalg) üreticisinin yüzünü her alanda güldürüyor.

   Ülkemizde üniversiteler tarafından üretimi yapılan bu mikroalg biraz araştırıldığında ilkel ortamlarda ev hanımları tarafından üretilen ve kazanç sağlayan bir sektör olarak karşınıza çıkar.

Peki Spirulina neden tercih sebebi olmakta ve üretilmekte?

 

Spirulina denizlerde değil tatlı suda yetişen bir mikro alg olduğu için uygun su ile ortamı kolayca hazırlanabilir. Üretilmesi pet şişelerde, özel naylon torbalarda, cam muhafazalarda veya ışığı içine alan fotosenteze imkan sağlayan her kabın içerisinde şeklini ve yerini alır.

 Üretimi kolayca sağlanabilen bu mikroalgin tek tercih sebebi bu olmamakta. Spirulina içerisinde ortalama %66 (en az %56) olmakta daha yukarı da çıkmaktadır, içerisinde B12 ve K vitamini başta olmak üzere çeşitli vitaminler ile krom, magnezyum, demir, fosfor, kalsiyum gibi mineraller ile karoten, klorofil, fikosiyanin, zeaksantin gibi bitkisel pigmentler bulunmaktadır.

 

         Ülkemizin güney bölgelerindeki mevsimsel sıcaklıklar Spirulina üretimi için gayet ideal olmakla birlikte sera üretimi de yapılabilmektedir. Su içerisine Spirulina için gerekli besin maddeleri katıldıktan sonra işlem uygun ışık ve sıcaklık ile bir kaç detaya dayalı olarak sizleri bekliyor.

 Üretimi yapılan Spirulina nasıl işlenmeli diye aklınıza sorular takılmakta ise bu işlemler çok zorlu değil. Havuz içerisinde uygun göz açıklığına sahip kepçelerle yada tanklardan süzülen suyun filtre edilmesiyle toplanan Spirulina kurutulmaya bırakılıyor. Bir nevi değirmen yöntemiyle ufalanan kuru Spirulina pazarlık hale gelmiş bulunuyor artık. Bu tozu kg ile firmalara yada kapsüller içerisine makina yardımıyla doldurarak kutulu bir şekilde veya pelet makinalarıyla hap şekline getirerek satabilirsiniz.

Besin maddelerinin satışında bize yön gösterecek olan emarelerden biri sporcular tarafından ne kadar kullanıldığıdır. Bitkisel protein açısından çokça zengin olan Spirulina tercih sebebidir. Bu bilgilerden sonra size düşen ilk denemenizi yapmak ve işletmenizi genişletmek olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here