Son zamanlarda ülkemizde adını sıkça duyduğumuz lakin ne neye yaradığını tam olarak bilmediğimiz, kamusal çalışma alanlarında bilmeden farklı isimlerle andığımız yeni nesil işkence türü Mobbing… Daha Türkçe karşılığı tam olarak konmasa da “Örgütsel Baskı” veya “Tasarlayarak Yıldırma” diyebileceğimiz Mobbing tüm çalışanları bilmesi gereken muazzam bir velinimet. Yalnız bu noktaya özellikle dikkat çekmek istiyorum BİLMESİ GEREKEN !!!

Hangi yollara başvurulması gerektiği bilinmeden çokça bir anlam ifade etmeyen Mobbing eğer kurallarına göre oynanan bir oyun haline gelirse çoğu patron, müdür, komutan ve amire şekil yapma padişahım,yaptığın atar kozlarıma güç katar diyebilmekte.

Öncelikle Mobbing nedir bunu biraz açalım ve nasıl kullanılacağına daha sonra değinelim.

Mobbing ırk, cinsiyet, cinsellik gibi konuları içermeyen baskı unsurudur. Şimdi bu demek değildir ki bunlar kesinlikle dahil değil… Örneklemelerle devam edersek ve bu konuları da içeriğe katmaya çalışırsak daha anlaşılır bir hal alacaktır.

Bir büroda çalışmaktasınız herhangi bir meslek grubundan olabilir herkes bayan siz erkek müdür de size bu yüzden takmış durumda, fakat uygulamaya başlayacağı baskı sen erkeksin biçiminde olmayacaktır. Çalışanların önünde gereksiz defalarca azarlanma, ortalama yada ortalamanın üzerinde bir personel olduğunuz halde diğerlerine yapılmayan ince eleme ve sık dokuma tepkilerine maruz kaldıysanız Mobbing e merhaba demelisiniz.

Bir polis memurusunuz herkese yazılan nöbetlerden 4 saat daha fazla nöbet size yazılmakta, herkesin sakalı var ama sizin sakalınız size rapor yedirmekte (Askerlerde Dahil), pek çok arkadaşınız istihkak bot dışında bot giyerken göz göre göre sizin üzerinize baskı kurulmakta. Dikkaaaaatttt  Mobbing e selam çak.

Çalıştığınız yerde üstünüz yada denginiz size dikkat kesilmiş ufacık bir hata yapmanızı bekliyor. Çünkü muhafazakarsınız başınız kapalı yada muhafakar değilsiniz sizi dini objelerle diğerlerinden ayıran bir durum var ve o ufacık hatayı yaptığınız anda size herkesin ortasında kükremeye ve hakaret etmeye başlandı. Artık sizde Mobbing mağdurları arasındasınız.

Kısaca geçmeye çalıştığım bu sebepler arasında asıl neden olarak ırk, din, cinsiyet görünmese de tetikleyici sebepler arasına sokabilmekteyiz.

Böyle bir  muameleye maruz kalabilmek için bunu size kim yapmalıdır kısmı önemli detaylardan olmakta. Bunu yapan kişi  mevki olarak sizden üstte olabilir, aynı dönem memurlar arasından sicil üstünlüğü kullanan meslektaşınız olabilir, kendisine karşı gelmeniz halinde işinizden yada ekmeğinizden olabileceğinizi düşündüğünüz maddi yada siyasi bir güç sahibi kişiler olabilir. Bunların arasında olmayan mevki olarak sizden aşağıda birinin bu yollara başvurması ise sadece saygısızlık olarak nitelenir.

Herhangi bir Mobbing türüyle psikolojik bir baskı ve yıldırma politikasına hedef oldunuz (bunu patron, müdür, komutan, amir bana taktı demeye başladığınız dönemde aaa ben mobbing mi yiyorum diyerek anlarsınız.) ve bir şeyler yapmanın vakti geldi diyorsanız çözüm yolları bazen basit çoğu zaman ise çetrefilli olabilmektedir.

Memuriyet içerisinde çalışma koşullarıyla mobbing uygulanmaya başladıysa en kısa yöntem çalışma programının yada nöbet defterinin kayıtlarını almak ve savcılığa yada idare içerisinde sorununuzu çözebilecek bir üstünüze başvurarak süreci başlatmaktır. Bu özel sektör içerisinde de geçerli olabilmekte. 

Yapılan Mobbing herhangi bir kayıt altında tutulmamakta sözlü tacizlerle yada fiziksel tepkilerle (buna masanıza ot bırakılması bile dahildir) yapılmaktaysa devreye kaydedici cihazlar girmekte.

Başkalarının kanunsuz kayıt delil olarak kullanılamaz sözleri çevrenizde dolanmaya başladı bile lakin bilmedikleri bir paragraf arası bilgi var ki o da şu ;

Konunun 3. tarafı değilde konunun muhatabı iseniz her türlü kayıt yapar ve delil haline getirirsiniz buna kimse de itiraz edemez. Ayrıca kayıtların birde genel olarak süregelen kısımları vardır ki bunlar güvenlik kamerası, ses ve görüntü kaydını sürekli tutan cihazlardır. Böyle bir ortamda Mobbing e maruz kaldıysanız derhal verileri toplatabilir ve bunları delil olarak kullanabilirsiniz.

Şimdi Mobbing e maruz kaldık, bunu ispatlayacak deliller elde ettik ve şikayette bulunduk. Muhtemel süreç içerinde tehditler almaya başlayacaksınız çünkü bunun sonuçlarını bilen üstleriniz yada çalışma arkadaşlarınız önce tehditle bunu başaramazsa babacan yada bir kardeş edasıyla helallik almaya çalışarak sizi bu işten caydırmaya çalışacaklar. Ülkemizde  Mobbing tespitinden sonra ki şikayet girişimleri bu şekilde tatlıya bağlanırken en büyük Mobbing destekçileri şikayetlerinden vazgeçenler olmaktadır. Hırsızlıktan kimsenin eli kesilmezse hırsızlığın sonu kesilmez (Bkz: Beyoğlu/Tophane Atasözü) şeklinde ki semtime ithaf ettiğim atasözü misali Mobbing’in de sonu kesilmez. Bundan vazgeçmeniz vahim sonuçların habercisi olacaktır ya başka arkadaşınıza yapılması için kapı aralarsınız yada sizi susturanlar zamanı gelince işinize de sebep olurlar. Şikayetçi olursanız art niyetli bir yaptırım yemezsiniz ve bunun kapısını kapatan insan yerine konan bir çalışan olursunuz.

Mobbing tespit edilirse bunun yaptırımı ne olur? Bu hareket tarzı tam olarak işkenceye karşılık gelmektedir (psikolojik). Sonuç olarak kibirli üstleriniz melül gözlerle hakkını aldığını ve başka bir bölgeye gönderildiğini görmeniz pekte şaşırtıcı olmayacaktır. Okuduğunuz için teşekkür ederim paylaşarak daha çok kişinin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

DİĞER YAZILARIMIZ;

Filistinlilerin Çilesi Kutsal Ahid Sandığı

Bilinmeyen Kürt Tarihi Nesturiler

Nusaybin Rahmet Ve İhanet 

Pkk Ve Satın Alınmış Üniformalar

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here