Türkiye’nin Rusya’ dan S400 hava savunma sistemi temin etme girişimlerinden rahatsız olan ABD’ nin Türkiye’ yi üretim ortağı olduğu F-35 Muharebe uçağı projesinden dışlayacağı YeniŞafak yazarı Talha MENTEŞ tarafından haber yapıldı.

İNGİLİZLER GİBİ…

Osmanlının parasını ödediği halde teslim edilmeyen 2 savaş gemisi hikayesi tarih tekerrür eder dedirtti. ABD ile iş yapmanın sonucu olarak ABD savunma bakanlığı bütçe tasarısı görüşmelerinde TÜrkiye’ ye f-35 tesliminin askıya alınmasına karar verdi.

TÜRKİYE: Karşılığını Veririz!

Çıkmaz sokakta olmadığımızı belirten açıklamaların ardından, elimizde hala koz olduğunu gösteren SU-57 kartı ortaya çıktı. Ortaya çıkan sonuçlara göre bu hamle bizim için daha karlı.

SU-57 Eşittir İki F-35

F-35 lerin hizmete gireceği döneme yetişen SU-57 ler beşinci nesil savaş jetlerinden. Rus merkezli Sukhoi uzay ve savunma sanayi şirketi tarafından üretilen SU-57′ ler 2010 da geliştirilmeye başlayan eski adıyla T-50 nin ta kendisi. F-35ler ABD merkezli lokheed martin havacılık şirketi ve 9 Nato üyesi tarafından geliştirilmekte. Maliyet olarak 150 Milyon doları geçen F-35 in denk rakibi SU-57 70 milyon dolar maliyetle 2 F-35 ediyor.

Motoru Dahi Cazip

İran, Hindistan ve Güney Kore tarafından Kullanılacak Olan SU-57lerde İzliye-30 motoru kullanılıyor. Bu yüksek itiş gücü, üstün yakıt performansı ve kolay bakım imkanı demek.

ABD KONTROLÜ BİZE VERMEK İSTEMEDİ

Acil gereksinim halinde boş olarak teslim edilebilecek SU-57 savaş uçaklarına kendi radar sistemimizi, silahlarımızı ve yazılımlarımızı ekleyebilirken, F-35 savaş uçaklarına ABD hiçbir yazılım ve yerli üretimin eklenmesine izin vermiyor. Milli silah üretimimizin gelişimi açısından SU-57 ler daha mantıklı gelmekte.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here