Ruslar, Fransızlar, Almanlar ve evi hiç terk etmeyen Ermeniler! Beyoğlu’nda 8000 hane işsiz evsiz kalırken, şimdi koca iller İlçeler Mehmetsiz kalıyor…

Büyük Osmanlı Yangınları denince çevremizdeki insanların aklına 5 haziran 1870 yılında gerçekleşen büyük Beyoğlu yangını gelir. Aslında akıllarına bunun gelmesini ve tarihten haberdar olmalarını umuyorum. Çünkü bu nesilden daha çok 1940-50 neslinin unutamayacağı yangındır. Mecaz haliyle yazımızı yönlendirecek olan bu yangın nasıl çıkmıştı? İçinde ince bir ihanet var mı diye kendime soru sorup meraklanır iken, karşıma ilginç detaylar çıkmakta… Yangının kimin evinde başladığını bilir misiniz? Macar Riçini’nin kiracı olarak kaldığı evde! Bu asimetrik savaşın bir parçasıydı abarttığımı düşünmeyin çünkü bitişik nizamda ve ahşap olarak kurulmuş bir şehirde yangın çıkarmak büyük bir darbedir.

Çok sert rüzgarların estiği bir gün seçilmişti bunun için. Bir kerede 8000 bina kül olmuştu. Ufak çapta bir savaşın sonucuna benzeyen bir yangın… Bu ihtimalleri fark eden var mı bilemiyorum. Evimizi kiraladığımız kişilerin ilçemizi kasten yaktığını düşünen var mı? Günümüze kadar yanan büyük bir yangının küllerini savurduğumuz da yine hain bir kiracı çıkıyor karşımıza!

GÜNEYDOĞUYA SEYAHAT

Güneydoğuya seyahat isimli bir rapor var. İsteyen internet üzerinden ulaşabilir. Yanında parantez içinde Kürdistan! yazan bir rapor. Christopher van Hollen imzalı bu rapora göre; Amerikalı diplomatlar 1965 yılında Güneydoğu Anadolu’ya bir seyahat gerçekleştiriyor ve izlenimlerini rapor haline getirip ABD Dışişleri Bakanlığı’na gönderiyor. Rapora bölge hakkında bilgiler, hassasiyetler ve işe yarar türlü bilgi eklenmiştir. Gönderilen rapor ardından büyük bir yangın olsun diyerekten, güçlü rüzgarların estiği bir gün bekleniyor. O günün tarihi biliyor musunuz? 27 Kasım 1978 yani pkk terör örgütünün kuruluşu! Lice’nin fis köyünde kurulan bu örgüt bizim büyük yangınımızdı. Yangının ilk başladığı evde yangın sürerken kiracılar (yada kullanıcılar) hep değişti… Ruslar, Fransızlar, Almanlar ve evi hiç terk etmeyen Ermeniler! Beyoğlu’nda 8000 hane işsiz evsiz kalırken, şimdi koca iller İlçeler Mehmetsiz kalıyor. Şehit Yangınları okul arkadaşlarını ayrı, komşuları ayrı, iş arkadaşlarını ayrı ve ailesini apayrı yakıyor. Sahnedeyse sorumluluğu istemeden alan Kürtler var. Ev sahibi olduğu halde kiracısının zulmüne uğrayan, onun musibetleriyle suçlanan Kürtler.

YARININ YANGINI NEREDE HAZIRLANDI?

Buna düşünmeden cevap verebilirsiniz!! AFRİN!! Kullanılmaya devam edilen Kürtler ile hazırlanan yangının önü operasyonlarla kesilmeye devam etmekte.. Neye benzer sürülen-etkisiz hale getirilen pkklılar? “Odunlara” yerinde bırakırsak bizi yakacak gereğini yaparsak cehennemde kendilerini yakacak odunlara…

Savaşa hayır! naralarıyla ortalıkta gezenler, herhangi bir hamle yapmamızı istemeyenler yangının hazırlarının tarumar edilmesinden hoşnut olmayan hatta yangından medet uman hainlerden başkası değildir. Hangi vatansever, oyunu abd kurarken hesapta olmayan bir hamleyi kendi ülkesinin yapmasına karşı çıkar? Ülkesinin kazanmasına üzülür?

Bizim dünya üzerinde bıraktığımız her etki, her hamle yanmaz binalar ve ucu Müslümanlara dokunmayacak yangınlar içindir. Allah’ a emanet olun.

Diğer yazılarımız için

Bilinmeyen Kürt Tarihi

Asker Ve Polisimizi Düşmanlar Nasıl İzler?

Polis Olmak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here