ŞEHZADE ORHAN

Şehzade Orhan olarak bilinen  Orhan Çelebi (1412-1453) Şehzade Kasım Çelebi’nin oğludur. Orhan Çelebi’nin Ali Şah, Vali Han, Cihan Şah ve Buğa Han isimlerinde dört tane oğlu olmuştur. Şehzade Orhan iyi niyet göstergesi olarak Bizans’ a rehin verilen hanedan ailesinin en büyük oğludur.

Bizans Oyunlarına Alet Bir Şehzade

Sultan Mehmet’ in tahta geçmesiyle aldığı parayı arttırmak isteyen bizans imparatoru elçileriyle gönderdiği mesajında “Şehzade Orhan bir kral gibi davranıp kendisine hürmet edenlere para dağıtmakta, evlilik çağına geldiği de malum. Bu masrafların tamamı kendi parası olmadığından ötürü imparator tarafından karşılanmaktadır ve verilen miktar buna yetmediği için iki katı istenilmektedir” der ve ekler “Eğer istenen miktar verilmezse Şehzade Orhan’ ı rehin tutmam salarım, onu rehin tutmak bile bizim için masraftır! Biz Osmanoğullarına bakmak zorunda değiliz”.

Bu mesajın üzerine Sultan Mehmet Han tarafından Edirne’ ye geçtiğinde konuyu görüşeceği İstanbul’ da neler yaşandığının kendisine Edirne’ de anlatılmasını ister. Edirne’ ye geçerken Gelibolu’ nun Karasu nehri kıyısında geliri Şehzade Orhan’ a gönderilen ekili araziler ve köylere el koyup Rum halkını da bölgeden kovmuştur.

Şehzade Hain mi, Kahraman mı?

Şehzade Orhan’ ın Bizans içerisinden haberler ile Sultan Mehmet’ e yardımcı olduğu, şehrin fethi için casusluk faaliyetleri ve yönetim üzerinde psikolojik faaliyetlerde bulunduğu söylenerek bazı mecralarda kahraman olduğu anlatılsa da gerçek çok farklı.

Şehzade’ nin Gerçek Yüzü

İktidarın sarsıntısı için her fırsatı değerlendiren ve rahatından ödün vermek istemeyen Şehzade için Sultan Mehmet’ in tahta geçişi selasının okunması demekti. Kuşatmaya kadar durumu arafta gibi görünen Şehzade Orhan kuşatma başladığında ruhunu kime teslim ettiğini net göstermişti. Bunun sebebi ise 500 ü aşkın askeriyle Yedikule surlarında Yenikapı’ ya bakan bölgede canla başla Osmanlı’ ya savaşmış olmasıydı(Manidar hayvan Barınağına yakın bölgede). İstanbul Fethi gerçekleşince tebdili kıyafetle şehri bir hristiyan simasıyla terk etmeye çalışırken askerler tarafından yakalanmıştır. Fetih günü (bilmeyenler için öz takvimimizle yazıyorum) 20 Cemaziyelevvel 857  (29 Mayıs 1453) tarihinde öldürülüyor. Diğer bir rivayette ise ki bu zayıf bir rivayettir ” Osmanlı kıyafeti giyip kaçmayı denemiş lakin şüpheli hareketlerinden dolayı takip edilince surlardan atlayarak intihar etmiştir. Kellesi Fatih Sultan Mehmet’ e götürülmüştür. Doğru olan bir bilgi varsa o da 20 Cemaziyelevvel 857 tarihinde öldüğüdür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here